Kristoffer Olstad (Lillehammer Sportsfiskerforening) og Harald Økern Jensen (Oslo Sportsfiskere) kjempet om topplasseringene i alle øvelsene under det nasjonale castingstevnet på Lillehammer. 

 I år ble det konkurrert i sju av de ni castingøvelsene i det nasjonale castingstevnet på Lillehammer 21. september: flue presisjon, flue enhånds lengde, flue tohånds lengde, haspel Arenberg, haspel presisjon, haspel enhånds lengde og rulle presisjon. 

Olstad bommet bare to ganger og vant flue presisjon med 90 poeng. På 2. plass kom Økern Jensen med 80 poeng, mens Per Martin Johansen (Lillehammer) overrasket med 75 poeng på 3. plass. Etter flott 4. plass i casting VM var Økern Jensen storfavoritt i flue enhånds lengde, og han innfridde med et kast på 60,33 meter og vant foran Olstad fikk opp sitt lengste kast på 56,80 meter. Per Martin Johansen tok en ny 3. plass med et solid kast på 49,25 meter. 

I haspel Arenberg var det flere av kasterne som kastet under pari. Økern Jensen startet med en firer på vippekastet, men avsluttet sterkt med 84 poeng. Trond Knapp Haraldsen bommet på vippekastet og også Olstad hadde en helbom på sin runde. Derimot hadde Hans Petter Aas en jevnt god runde og oppnådde 80 poeng, og sikret 2. plassen. Med en helbom og ellers litt rufsete kasting ble det 3. plass til Olstad med 74 poeng. 

I haspel presisjon var det helt jevnt mellom Olstad og Økern Jensen etter ordinær runde. Begge oppnådde 75 poeng, og omkast måtte til for å kåre en vinner. Olstad la sikkert 75 poeng på nytt, mens Økern Jensen bare klarte 60 poeng. På 3. plass kom Per Martin Johansen med 55 poeng. 

Haspel enhånds lengde var ny øvelse på stevnet på Lillehammer. Fem deltagere stilte i øvelsen. Økern Jensen vant ganske suverent med et kast på 64,99 meter, mens Olstad tok 2. plassen med 59,34 meter. Hans Petter Aas viste at han hadde kastet øvelsen før, selv om det var lenge siden, og endte på 3. plass etter et kast på 56,89 meter. 

At Økern Jensen er av verdens beste kastere i flue tohånds lengde viste seg tydelig med et vinnerkast på hele 79,22 meter. Olstad klarte 67,49 meter. 

I rulle presisjon var det tre deltagere. Olstad vant klart med 65 poeng, mens Økern Jensen og Haraldsen begge oppnådde 40 poeng, og det skilte et sekund på tid i Haraldsens favør om 2. plassen. 

Sammenlagt vant Olstad presisjonsøvelsene, mens Økern Jensen vant de øvrige kombinasjonene. Det skilte ikke mer enn drøyt 12 poeng mellom dem sammenlagt for alle øvelsene, så spenningen om hvem som kom til å vinne totalt var til stede helt til slutt. 

Se hele resultatlisten her.

Tekst og foto: Trond Knapp Haraldsen